Close

SIMON WHITLOCK

THE WIZZARD

Narozen:                                  3. březen 1969

Bydliště:                                   Hornsby, Austrálie

Šipky:                                         Winmau 22g

Přezdívka:                               The Wizzard

Walk on song:                       Man at Work „Down Under“

Simon Whitlock je nejúspěšnějším hráčem v celé historii australských šipek a jednou z nejvýraznějších osobností PDC. „The Wizzard“ je dvojnásobným finalistou mistrovství světa a na svém kontě má několik turnajových vítězství na okruhu PDC včetně triumfu na televizním MAJOR turnaji European Championship z roku 2012.

Sympatický Australan začínal s šipkami již v roce 1984, ale výraznější úspěchy se začaly dostavovat až v novém miléniu.

V roce 2002 se stal vítězem Oceanic Masters, díky čemuž se poprvé dokázal kvalifikovat na nejprestižnější akci PDC World Darts Championship. Následujících 6 let však většinu času působil na okruhu WDF ve své domovině. V tomto období se dokázal vícekrát kvalifikovat na mistrovství světa organizace BDO. Památným se pro něj stal šampionát v roce 2008, během kterého se dostal dokonce až finále, kde však nestačil na Marka Webstera.

Po tomto úspěchu následoval v roce 2009 již definitivní přesun do nejprestižnější šipkové organizace PDC. Whitlock zanechal okamžitě ohromující dojem, jehož výsledkem byla finálová účast na World Darts Championship 2010 hned v jeho premiérové ​​sezoně.

Rok 2012 se zatím řadí k životním v jeho kariéře. Díky zmiňovanému vítězství na European Championship se Whitlock zařadil do elitní společnosti hráčů s titulem z major akce. V prestižních kláních Premier League se dokázal probojovat až do finále, kde podlehl legendárnímu Philovi Taylorovi. Se svým krajanem Paulem Nicholsonem dovedl Austrálii do památného finále World Cup of Darts, které rozhodoval až „leg náhlé smrti“. Australané tehdy promarnili několik šipek na vítězství a jen těsně tak podlehli reprezentaci Anglie, kterou reprezentovali Phil Taylor a Adrian Lewis.

Během semifinále Premier League v roce 2012 dokonce předvedl před televizními obrazovkami 9-šipkové zavření. Ve druhé polovině roku 2016 zahrál další dva perfektní legy, ke kterým přidal i dva tituly z Players Championship.

Po mírném poklesu formy v předchozích sezónách se Australan v roce 2017 začal znovu připomínat svými výkony. K vítězstvím na turnaji Players Championship a kvalifikaci na UK Open připojil i finálovou účast na prestižní World Grand Prix.

Díky těmto výkonům se v letošní sezóně dostal do sestavy hráčů, kteří hrají Premier League Darts.

Simon Whitlock je proslulý svou úpravou fousů i dredatých copánků vlasů. Stejně tak je ale mezi hráči vyhlášeným gentlemanem, který se těší oblibě fanoušků na celém světě.

 

Televizní tituly:

European Championship – 2012

Mimo televizní tituly:

Dutch Darts Masters – 2012

Players Championship – 2010 (6x), 2012 (2x), 2014, 2016 (2x), 2017

UK Open Qualifier – 2013, 2017 (2x)

Další úspěchy:

World Darts Championship – finále (2012)

Premier League – finále (2012)

World Grand Prix – finále (2017)

Championship League – finále (2012)

World Matchplay – semifinále (2010, 2014)

Players Championship Finals- semifinále (2012)

Grand Slam – čtvrtfinále (2008, 2009)

UK Open – čtvrtfinále (2017)