Close

RUSS BRAY

THE VOICE

Narozen:                 22. červen 1957

Bydliště:                 Welling Garden City, Anglie

Přezdívka:             The Voice

Nejpopulárnější caller světa a zároveň jedna z klíčových osobností rozmachu PDC v posledních 15 letech. Tak lze označit tohoto šedesátiletého Angličana s nezaměnitelným chraplavým hlasem, v jehož podání se „game on“ a zejména „one hundred and eighty“ (180) stávají jedinečným zážitkem.

Russ Bray byl v minulosti velmi dobrým hráčem. Spolu s Ericem Bristowem získal ve dvojicích dokonce několik mezinárodních titulů. Osud to však chtěl jinak a Russ se proslavil pozicí na opačné straně odhodové čáry.

K pozici „callera“, která ho proslavila po celém světě, se však dostal úplnou náhodou. Během jednoho zápasu družstev na úrovni hrabství v Anglii se na místo konání nedostavil původní rozhodčí. Bray jeho místo zaujal a zbytek je historie.

Jeho kariéra odstartovala v roce 1993 a už o tři roky později se stal jedním z hlavních Callerů PDC. Svou premiéru si odbyl na kultovní akci World Matchplay. Díky svému nezaměnitelnému hlasu se stal okamžitě jednou z nejpopulárnějších a nejžádanějších osobností PDC.

Russ Bray začal být obsazován na nejdůležitější události v kalendáři PDC a dnes si bez něj nikdo neumí představit žádný přímý přenos.

Byl to právě on, kdo zahlásil první 9-šipkové zavření Phila Taylora v přímém přenosu britské televizní stanice ve Winter Gardens v roce 2002. Kromě tohoto byl také při dalších sedmi televizních 9šipkových zavřeních.

V této sezoně Premier League of Darts si Russ Bray vyzkoušel i pozici „Master of Ceremmonies“, která je ve výhradní režii Johna McDonalda. Toho však postihly zdravotní problémy, a tak se tohoto úkolu zhostil právě tento velký sympaťák. A že mu to šlo, svědčily i mnohé pozitivní reakce.

Tento populární Angličan má na svém kontě i jeden zajímavý rekord. V roce 2008 se na promenádě ve městě Blackpool zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když trefil „bullseye“ ze vzdálenosti 10 stop (cca 305 cm) a to při rychlosti větru téměř 50 km / h.

Aktuálně však „The Voice“ není už jen osobností PDC a jeho hlas přerostl i svět sportu. Russ s ním dokonce boduje i v televizi. Namluvil upoutávky pro mnohé filmy a seriály a dokonce jste ho mohli slyšet i v počítačových hrách. Několikrát byl Russ také hostem Czech Open v Praze.