Close

MICHAL KOČÍK

KOČÁTOR

Narozen:                14. 3. 1979

Bydliště:                 Brno

Šipky:                       Unicorn John Part 23 gr.

Přezdívka:             Kočátor

Walk on song:     Wohnout  „Svaz českých bohémů“

Osmatřicetiletý Michal Kočík je velezkušený matador, pocházející ze silné šipkařské líhně jihomoravské metropole Brna. V současnosti je rovněž mentorem mladým talentovaným hráčům jako jsou Filipové Maňák a Šebesta. Opakovaně zažil atmosféru World Cup of Darts, na vlastní oči viděl „devítku“ Mensura Suljoviče ve východoevropské steelové superlize.

K šipkám se dostal poprvé v roce 1997, kdy jej kamarád vzal do hospody, kde se hrály šipky. Michalovi tento sport učaroval natolik, že do 14-ti dnů měl doma svůj vlastní terč. A začal pravidelně házet. Jelikož v té době studoval, měl podle svých slov času na trénování dostatek.

Uběhlo pouze pár měsíců a Michal se ve hře zlepšoval. Zásadní zlom pro něj nastal, když dostal nabídku hrát ligovou soutěž v šipkách. Právě v těch dnech se rozhodl ukončit fotbalovou kariéru a svůj volný čas i energii věnovat jen šipkám. Stejně jako veliké zástupy dalších, vzhlédnul se v umění toho nejlepšího. Phil Taylor se stal jeho vzorem.

Celých 10 let Michal strávil hraním softových soutěží. Dalším posunem v jeho hráčské kariéře se staly steely. Michal si pořídil domů skutečný sisalový terč a otevřely se mu nové obzory. Díky steelovému hraní se výrazně zlepšila jeho technika házení a jeho výkony šly znovu nahoru. V roce 2009 si zahrál první finále na Mistrovství ČR (softů). O rok později stejný šampionát už vyhrál a ve steelech skončil na 3. místě.

Rok 2011 byl v kariéře Michala Kočíka jednoznačně tím nejúspěšnějším. Nejenže vyhrál obě mistrovství republiky (softy i steely), ale zároveň kraloval celkovému pořadí Českého poháru. Jeho forma a stoupající hráčské sebevědomí se projevilo také při zahraničních turnajích WDF. V Polsku se umístil třetí, v Rakousku pak Austria Open Vienna dokonce vyhrál.

V tomto období zkoušel kvalifikace a turnaje PDC. Zjištěním pro Michala bylo, že těchto podniků se účastní celá plejáda dravců s velmi vysokou úrovní hry. Přesto se Kočátor zapsal do povědomí, neboť v roce 2013 obdržel nabídku reprezentovat Českou republiku v Bulls Superlize východní Evropy v Rakousku. Čtyřikrát do roka se sjížděli vybraní hráči, aby proti sobě hráli ve formátu každý s každým na 6 vítězných legů. Pro Michala to byla další skvělá zkušenost, když se pravidelně utkával s výbornými hráči v čele se současnou hvězdou PDC, hráčem TOP 10 – Mensurem Suljovičem. Po celé čtyři roky byl pravidelným účastníkem tohoto projektu a byl také osobně u toho, když Mensur zavřel leg na devátou šipku vpravdě magickým způsobem (170,170, 161).

Za zmínku stojí i turnaj WDF Polish Open v roce 2013, kde se Michalovi v jednom turnaji podařilo porazit takové borce, jakými jsou Tony Oshea a Darryl Fitton a skončil na krásném 5. místě po prohře s mladým holandským hráčem  Jeffreyem de Graafem (dnes už hráčem PDC).

V roce 2015 dostal Michal příležitost si zahrát veliký turnaj PDC. Stalo se tak v rámci World Cup of Darts, kdy po boku Pavla Jirkala prohráli v 1. kole s týmem Rakouska 2:5. O rok později se na prkna, která znamenají šipkařský svět, znovu vrátil. Tentokrát skládal reparát s Pavlem Drtilem proti týmu z Číny. Naši hráči ani tentokrát neuspěli, když Číně podlehli 3:5. Českým hráčům utekl začátek zápasu, kdy prohrávali 0:3. Následně Michal Kočík zavřel 78 (T18,D12) a 40 a podařilo se dokonce vyrovnat na 3:3. Nakonec ale zápas k vítězství nedovedli. Přesto to byl nejlepší turnaj, jakého se Michal Kočík až dosud zúčastnil.

Rok 2016 byl poznamenán operací pravého lokte, ke které se odhodlal po dlouhodobých zdravotních problémech. Dnes už se může zase naplno věnovat tréninku a zápasům.

Šipkám se věnuje pořád, aktivně hraje steelové i softové soutěže. Jeho srdce bije pro Brno, kterému fandí také v hokeji či fotbale. Na otázku „9 šipek“ připouští jeden vydařený pokus v tréninku, v oficiálních zápasech na svou příležitost teprve čeká, několikrát však již zavřel na desátou šipku. V letošním roce rovněž odstartoval stránky  www.najditurnaj.eu, které usnadňují vyhledávání šipkařských turnajů každému zájemci o hru.

Text: Jiří Vlček