Šipková atmosféra

Šipky patří mezi nejrychleji se rozšiřující sportovní odvětví počátku jednadvacátého století. Zájem o tento regulérní sport přitahuje nejen sponzory, ale také významná média, která přinášejí živé přenosy do celého světa. Živnou půdou přenosů nejsou jen špičkové výkony nejlepších světových hráčů v napínavých zápasech, kdy o osudu celých zápasů mnohdy rozhoduje jedna jediná šipka. Velikou devízou těchto přenosů je také elektrizující atmosféra v tisícových halách, kterou vytvářejí bavící se fanoušci. Existuje celá řada popěvků, hesel, melodií a rituálů, které znají všichni fanoušci na světě. V pestrobarevných kostýmech zpívají, tančí a zvedají ruce. Tato masa lidí  pak vytváří pro hráče neopakovatelnou atmosféru, srovnatelnou snad jen s vyprodanými fotbalovými stadiony.

Jednotlivé rituály a popěvky se vám pokusíme přiblížit.

Asi tím úplně nejznámějším popěvkem je proslulé heslo Stand Up if You Love the Darts (Postav se, pokud miluješ šipky!). Tady neplatí žádná pravidla. Některá část haly začne a další lidé se naprosto spontánně přidávají a společně zpívají:

Dalším rituálem je melodie, označující krátkou, několikaminutovou přestávku pro hráče na pódiu, kteří se obvykle odcházejí občerstvit do zákulisí. Skvělá je třeba melodie pro TV Sky sport:

Neodmyslitelnou součástí je je tzv. „Walk on song“. Jedná se o píseň, která doprovází jednotlivé hráče při nástupu na pódium. Každý z hráčů si svou píseň pečlivě vybírá, je součástí jeho hráčského profilu a mnohdy se do popěvku vleze i hráčovo jméno ke skandování. Příkladem budiž melodie světové jedničky Michaela van Gerwena:

Velmi známou píseň používá už roky při svém nástupu pětinásobný mistr světa Raymond van Barneveld. Určitě bychom v písni poznali ústřední píseň z filmu Rocky. Fanoušci však Raymonda podporují  sborovým pokřikem „Barney army!“ Především v domácím prostředí rotterdamské haly Ahoy je toto ikonické skandování až omračující.

Svou píseň má pochopitelně i australský sympaťák a hráč gentleman Simon Whitlock:

Také showman Wayne Mardle je známý svým jedinečným přístupem ke svému nástupu na pódium:

U předních světových hráčů je běžné, že při skórování do terče dosáhnou 3x trojnásobek hodnoty 20, tedy (3x 20×3- 180). Fandové v hale reagují na speciální reakci „callera“ a aplaudují za takový výkon vztyčením tabulí se 180:

Svět šipkových turnajů je plný emocí, zábavy a radosti ze společného zážitku. Můžete zpívat, tančit a dobře se bavit. Hráči jsou na takové prostředí zvyklý, dokonce si troufneme říci, že je to nedílná součást celého podniku a většinou stimuluje hráče k ještě lepším výkonům.

Proto se nebojte a dokažte PDC hvězdám, že my se tady v Čechách rozhodně bavit umíme!!!